Zelenina za oknem

P r o j e k t   č. 2

Zelenina za oknem

 

Cílem projektu je, aby si děti uvědomily, jak dlouho trvá, a jaká námaha, starost a úsilí stojí za rajčátkem nebo paprikou, kterou si dávají ke svačince. Také by si měly uvědomit, jaký rozdíl je v rajčátku, které si koupí s supermarketu, které sluníčko vidělo jen z dálky a jaká dobrota je rajčátko uzrálé na slunci. Že jinak voní, jinak chutná, jinak vypadá.

 

Učitelka dětem vysvětlí, že ta jadérka, která jsou v rajčeti a v paprice, že z nich se dá vypěstovat nová rostlinka, na níž ta rajčátka a papriky znovu vyrostou. Motivuje děti, že ony samy si vypěstují lepší mňamku, než je ta, kterou kupují v obchodě.

 

Každé dítě si do kelímku se substrátem dá 1-2 semínka rajčete (papriky) a lehce to zalévá (nejlépe rozprašovačem) každý den, aby substrát nevyschnul. Cca za 2 týdny (paprika déle) by měly začít vyrůstat nové rostlinky.

 

Vzrostlé rostliny společně přesadí do větších kontejnerů a umístí ven, na slunné místo.

Vysvětlit potřebu pravidelné zálivky, přihnojování po celou dobu vegetace.

Společně je budou vyvazovat k tyčkám, vyštipovat první květy, aby rostliny zesílily.

Děti mohou soutěžit o nejbohatší úrodu, v případě školkových prázdnin si rostlinu odnést domů a starat se o ní společně s rodiči. Rajčata si mohou brát ke svačině.

Každé dítě by si mělo vést svou „knihu“ – malovat, jak zasely semínko, jak vyrostla rostlinka, až po sklizeň.

Úkol pro děti: přinést si z domu krabičku a co nejlépe ji vyzdobit – polepit, pomalovat, vystříhat, připevnit ouško – a do ní potom sklízet svá rajčátka.

Agro CS
Aktuality