top of page
shutterstock_247868632.jpg

Ovocná zavařenina

Určeno pro období: celoročně

Kalendář: výsadba říjen, sklizeň květen - červenec

Cílem projektu je ukázat dětem, že když se budou dobře starat o keříky s drobným ovocem, mohou si v létě užít nejen dobrého rybízu a angreštu, ale mohou z nich připravit i spoustu dobrot na zimu. Projekt by měl být i odpovědí na otázky: Co jsou vitamíny, proč se ovoce zavařuje nebo zamrazuje, jak jsme o rostliny pečovali a proč, jaký z toho máme užitek, co potřebuje ovocný keř k růstu a jak se během roku mění.

 

Tento projekt je vhodný jako společná aktivita školky a rodičů – společná výsadba, možno spojit např. s opékáním buřtů.

Na podzim vysadí děti v zahradě keříky drobného ovoce – rybíz, angrešt, podle místa možno i maliny. V průběhu roku se o ně budou starat (např. na jaře postřik proti přezimujícím škůdcům), pozorovat je, jak kvetou, jak se začínají tvořit zelené hrozny kuliček, dozrávání, sklizeň. Po celý rok si děti povedou dokumentaci o růstu a péči o keříky (fotografie, záznamy o nárůstech, kresby dětí.) Děti mohou pozorovat hmyz, který se na keřích vyskytuje (prospěšný a škůdci). Na závěr se v mateřské škole uskuteční výstava dětských kreseb a výtvorů na dané téma.

 

V dalším roce potom ze sklizené úrody mohou děti připravit (nebo doma s rodiči) zavařeninu a přinést ji do školky – ochutnávka v rámci svačinky (na chleba, do jogurtu, do tvarohu) nebo oběda (palačinky).

 

Úkol pro děti: Každé dítě přinese do školky trochu marmelády, kterou má nejraději a kterou doma používají. Namaže si ji na chleba, ten nakrájí na rybičky a všichni navzájem ochutnávají, která jim nejvíc chutná. Může se využít jako námět na svačinu.

 

Úkol pro děti: připravit a vyrobit etiketu pro vlastní zavařeninu.

Doporučené pomůcky pro 10 dětí:

 

NATURA Substrát pro celou zahradu 50 l                                  5 ks

NATURA Přírodní hnojivo pro jahody a drobné ovoce 1,5 kg       1 ks

 

Stromky – keře k výsadbě: rybíz, angrešt, maliník, borůvka - dle potřeby

bottom of page