Rozvíjej se, semínko!
Určeno pro období: jaro - léto
Kalendář: výsev únor - březen, sklizeň červen - září
Cílem projektu je, aby si děti uvědomily, jak dlouho trvá, a jaká námaha, starost a úsilí stojí za rajčátkem nebo paprikou, kterou si dávají ke svačince. Také by si měly uvědomit, jaký rozdíl je v rajčátku, které si koupí v supermarketu, které sluníčko vidělo jen z dálky a jaká dobrota je rajčátko uzrálé na slunci. Že jinak voní, jinak chutná, jinak vypadá.
Učitelka dětem vysvětlí, že ta jadérka, která jsou v rajčeti a v paprice, že z nich se dá vypěstovat nová rostlinka, na níž ta rajčátka a papriky znovu vyrostou. Motivuje děti, že ony samy si vypěstují lepší mňamku, než je ta, kterou kupují v obchodě.
Každé dítě si do kelímku se substrátem dá 1 - 2 semínka rajčete (papriky) a lehce to zalévá (nejlépe rozprašovačem) každý den, aby substrát nevyschnul. Cca za 2 týdny (paprika déle) by měly začít vyrůstat nové rostlinky.
Vzrostlé rostliny společně přesadí do větších květníků a umístí ven, na slunné místo. Vysvětlit potřebu pravidelné zálivky, přihnojování po celou dobu vegetace. Společně je budou vyvazovat k tyčkám, vyštipovat první květy, aby rostliny zesílily.
Děti mohou soutěžit o nejbohatší úrodu, v případě prázdnin si rostlinu odnést domů a starat se o ní společně s rodiči. Rajčata si mohou brát ke svačině. Každé dítě by si mělo vést svou „knihu“ – malovat, jak zasely semínko, jak vyrostla rostlinka, až po sklizeň.
Stejně tak můžou postupovat s letničkami.
Úkol pro děti: přinést si z domu krabičku a co nejlépe ji vyzdobit – polepit, pomalovat, vystříhat, připevnit ouško – a do ní potom sklízet svá rajčátka.
Doporučené pomůcky pro 10 dětí:
Výsevní misky, popř. kelímky od jogurtů 10 ks
NATURA Substrát Bylinková zahrádka a výsev 10 l 1 ks
NATURA Substrát pro celou zahradu 50 l 1 ks
NATURA Přírodní hnojivo pro plodovou zeleninu 1 l 1 ks