top of page
germinate-4024588.jpg

Rozvíjej se, semínko!

Určeno pro období: jaro - léto

Kalendář: výsev únor - březen, sklizeň červen - září

Cílem projektu je, aby si děti uvědomily, jak dlouho trvá, a jaká námaha, starost a úsilí stojí za rajčátkem nebo paprikou, kterou si dávají ke svačince. Také by si měly uvědomit, jaký rozdíl je v rajčátku, které si koupí v supermarketu, které sluníčko vidělo jen z dálky a jaká dobrota je rajčátko uzrálé na slunci. Že jinak voní, jinak chutná, jinak vypadá.

 

Učitelka dětem vysvětlí, že ta jadérka, která jsou v rajčeti a v paprice, že z nich se dá vypěstovat nová rostlinka, na níž ta rajčátka a papriky znovu vyrostou. Motivuje děti, že ony samy si vypěstují lepší mňamku, než je ta, kterou kupují v obchodě.

 

Každé dítě si do kelímku se substrátem dá 1 - 2 semínka rajčete (papriky) a lehce to zalévá (nejlépe rozprašovačem) každý den, aby substrát nevyschnul. Cca za 2 týdny (paprika déle) by měly začít vyrůstat nové rostlinky.

 

Vzrostlé rostliny společně přesadí do větších květníků a umístí ven, na slunné místo. Vysvětlit potřebu pravidelné zálivky, přihnojování po celou dobu vegetace. Společně je budou vyvazovat k tyčkám, vyštipovat první květy, aby rostliny zesílily.

 

Děti mohou soutěžit o nejbohatší úrodu, v případě prázdnin si rostlinu odnést domů a starat se o ní společně s rodiči. Rajčata si mohou brát ke svačině. Každé dítě by si mělo vést svou „knihu“ – malovat, jak zasely semínko, jak vyrostla rostlinka, až po sklizeň.

Stejně tak můžou postupovat s letničkami.

Úkol pro děti: přinést si z domu krabičku a co nejlépe ji vyzdobit – polepit, pomalovat, vystříhat, připevnit ouško – a do ní potom sklízet svá rajčátka.

 

Doporučené pomůcky pro 10 dětí:

   Výsevní misky, popř. kelímky od jogurtů                          10 ks 

NATURA Substrát Bylinková zahrádka a výsev 10 l            1 ks

NATURA Substrát pro celou zahradu 50 l                          1 ks

NATURA Přírodní hnojivo pro plodovou zeleninu 1 l            1 ks

bottom of page