top of page
grass-16044_1920.jpg

Jarní osení

Cílem projektu je připravit si vhodnou jarní dekoraci a uvědomit si, jak rychle je osení schopno narůst. Tento projekt je vhodný i pro menší děti, protože osení roste rychle, doslova dětem před očima. Také vyžaduje minimální péči. Na tomto projektuje možno dětem ukázat, co všechno potřebují rostliny k růstu a potom o tom si o tom vyprávět.

 

Do připravené nádoby nasypat substrát, do něj vysít osení, lehce přitlačit, „pocukrovat“ substrátem a pravidelně zavlažovat, nejlépe rozprašovačem. O klíčící semena se budou děti starat, pozorovat je. Formou pokusu dětem vysvětlit, co všechno potřebují rostliny k růstu: jednu nádobu nezalévat vůbec, druhou nádobu umístit do tmy, třetí nádobu dát někam hodně do chladu. O čtvrtou se pečlivě starat.

 

Úkol pro děti: ozdobit si nádoby, v nichž osení pěstují (udělat ozdobný přebal), vyrobit si ozdobné zápichy do osení (různé jarní motivy na špejli, vrbové proutí, pentle, malovaná vajíčka). Takto vyzdobenými aranžmá vyzdobit školku, každé dítě si odnese svůj „výtvor“ domů.

 

Varianta „tráva“: naplnit punčochu pilinami smíchanými s travní směsí, punčochu vytvarovat jako hlavičku – nalepit nos, oči, pusu. Dát ji na mističku a zalévat a udržovat ve vlhkém stavu. Pozorovat, jak tráva začíná rašit, růst, potom zastřihovat „vlasy“.

Tato jarní dekorace může být součástí jarní výzdoby školky nebo si ji děti mohou vzít domů. Pokud zůstane ve školce - uspořádat výstavu „vlasáčů“, vyhodnotit nejdelší vlasy, nejhezčí hlavičku apod.  

 

Úkol pro děti: připravit si z papíru nebo z jiných materiálů všechny součásti obličeje, které potom nalepí na obličej, vymyslet si jméno pro svého hlavouna, namalovat mu cedulku na krk se jménem (napíší učitelky nebo rodiče). 

 

Doporučené pomůcky pro 10 dětí:

NATURA Substrát Bylinková zahrádka a výsev 10 l      1 ks

 

Varianta tráva:

 Stará punčocha                                                      10 ks

AGRO Travní směs Univerzal                                    2 kg

                                                         Piliny 

bottom of page