Pokojové rostliny trochu jinak

P r o j e k t   č. 20   

Pokojové rostliny trochu jinak

 

Určeno pro období: celoročně

Kalendář: prosinec – únor zasazení cibule do hlíny

 

Cílem projektu je ukázat dětem, že existují i jiné druhy pokojových rostlin než jen ty, které mají kořeny, stonek nebo kmínek a listy, případně květy. Že jsou také pokojové rostliny, které rostou z cibule. A že se o ně musí starat úplně jinak.

Povědět si, že rostlina se česky jmenuje „Hvězdník“ – proč asi? Zkusit si namalovat různé geometrické tvary, pojmenovat je. Prohlédnout si v knize o pokojových rostlinách jak hvězdník vypadá.

Zopakovat si, co všechno rostliny potřebují k životu. Možno udělat i pokus – jednu cibuli nechat na chladnějším místě, ta bude s rašením otálet, a jednu na teplejším místě – ta poroste o poznání rychleji. Stejně tak možno vyzkoušet pokus se světlem.

 

Přesazování: nejvýhodnější doba pro skončení vegetačního klidu je polovina února ale může se pohybovat od začátku prosince až do konce dubna. Obyčejně když cibule amarylisu začíná samovolně rašit, přesadí se do květináče s přibližně 2,5 cm volného prostoru na obě strany a výškou tak, aby vyčnívala 1/2 až 2/3 nad povrchem substrátu. Do spodní části květináče můžeme přimíchat hrubý říční písek.

 

Zalévání: hvězdník se po přesazení postaví na světlo při pokojové teplotě. Cibuli, která po zimním spánku ještě neraší, můžeme přinutit k vegetaci přenesením do teplé místnosti a zalitím. Obvykle teplo, slunce a voda bude vybízet k jeho růstu. Zpočátku se zalévá velice málo. První zalití je možno provést po přesazení, další s odstupem přibližně 7-10 dní.

Podle doby výsadby a použité teploty, amarylka vykvete za 1 až 3 měsíce.

 

Úkol pro děti: vyrobit si barevný přebal na květináč, vyrobit si ozdobný pytlík na uložení cibule pro dobu vegetačního klidu

 

 

Agro CS
Aktuality